Помага ли рибено масло за отслабване?
Затлъстяването е все по-голяма загриженост за здравните проблеми в света, изпреварен само от рака и сърдечните заболявания. Диетичните мазнини често биват замесени като основна първопричина за преобладаващия процент на затлъстяване в развитите страни. Все пак, изследванията продължават да подкрепят твърдението, че не всички мазнини са зло. Докато висок прием на наситени мазнини и холестерол са силно свързани със затлъстяване, инсулинова резистентност и сърдечни заболявания, други мазнини печелят уважение като действително смекчаващи тези фактори. Най-благоприятната мазнина от всички мастни киселини в последните изследвания е рибеното масло.
Ползите от диета, в която се състоят най-вече полиненаситени мазнини са добре документирани. Есенциалните мастни киселини омега-3, 6, и 9, трябва да бъдат получени от хранителни източници. Тези мастни киселини са прекурсори за няколко класа на хормони и обхващат повечето от нашите клетъчните мембрани. Проучванията доказват, че омега-3 мастни киселини са нашите приятели в редица начини. Тъй като нашата модерна диета обикновено е с високо съдържание на омега-6 мастни киселини (растителни мазнини и ленено масло) и с ниско съдържание на омега-3 киселини, може разумно да се увеличи потреблението на храни, които съдържат по-висок размер на омега-3 мастни киселини (рибено масло). Най-богатият източник на омега-3 мастни киселини е рибеното масло от студеноводни риби.
Рибеното масло подобрява действието на инсулина и метаболизма на глюкоза в мазнини и мускулни клетки. Мастните киселини в фосфолипидния слой на клетъчните мембрани определят физико-химичните свойства на мембраните. Това от своя страна влияе върху клетъчните функции, особено отзивчивостта на хормоните. Увеличаване на мембранното съдържание на полиненаситени мастни киселини увеличава мембрана течливост и свързването на много хормони със съответните им рецептори, което води до повишаване на техните действия.
Вашият коментар